Відправити в FacebookВідправити в Google BookmarksВідправити в TwitterВідправити в LinkedInВідправити в LivejournalВідправити в MoymirВідправити в OdnoklassnikiВідправити в Vkcom

Новини

Real time web analytics, Heat map tracking

19274912 853823908099935 8659886793337507630 n20 червня в Бориславі на площі перед міською радою відбулась попереджувальна мирна акція протесту працівників Бориславської центральної бази виробничого обслуговування (БЦБВО) та Нафтогазовидобувного управління (НГВУ), які нині входять в структуру ПАТ «Укрнафта». Акція стосувалась відмови Державної служби геології і надр продовжити ліцензію на видобуток нафти і газу на Бориславському нафтовому родовищі та реформ в структурі ПАТ "УКРНАФТА".

Про припиення ліцензій та як ДФС накручує борги «Укрнафти»

Цього року «Укрнафті» треба продовжити девять ліцензій. Це – 20 відсотків  річного обсягу видобутку нафти, який може втратити «Укрнафта», і майже 1,4 мільярда  гривень доходів від ренти для держави. Але збитки від не продовження ліцензії будуть набагато більшими: зрив інвестиційної програми і, як наслідок, обвал обсягів видобутку у наступні роки.   2018 року спливає термін ще 27 ліцензій. «Ми подали всі документи згідно з чинними правилами для продовження ліцензій, та Держгеонадра нам відмовляють під приводом заборгованості, а це не є законно. – повідомляє голова правління ПАТ «Укрнафта» Марк Роллінс. – Це ставить під загрозу майбутні податкові надходження державі».

Податковий борг «Укрнафти» складає 12,8 мільярда гривень. Державна фіскальна служба (ДФС)  отримала від «Укрнафти» як податкову заставу два мільярди кубометрів . природного газу, ринкова вартість якого перевищує весь борг компанії перед державою. Це частина газу, який від 2006 року «Укрнафта» передавала НАК «Нафтогаз України», проте гроші за нього так і не отримала. Загалом від 2006 до 2011 року  до підземних сховищ накачали понад десять мільярдів кубометрів  газу. Компанія довела право власності на цей газ у Вищому господарському суді у 2014 (зокрема на два мільярди  кубичних метрів  газу, видобутого 2006-го). Ані газу, ані грошей «Укрнафта» досі не отримала. В січні 2017 року Вищий адміністративний суд зобов’язав ДФС прийняти цей газ як податкову заставу, але реалізація такого варіанту вимагає ухвалення рішення уряду. На разі фіскальна служба продовжує нараховувати штрафи і пені, штучно збільшуючи суму боргу, і для його погашення вже списала з рахунків «Укрнафти» 168 мільйлнів гривень (за ті кошти можна було б пробурити дві свердловини).

«Примусове списання грошей не розв’яже, а поглибить проблеми і для компанії, і для держави – головного акціонера «Укрнафти» - говорить  Марк Роллінс – Такі дії ставлять під загрозу інвестиційну програму… зараз ми спостерігаємо наслідки небажання уряду знайти вирішення проблем».

Ще один варіант «фінансового оздоровлення» компанії – розстрочка боргу на три роки з повним його погашенням у фіналі. План санацій ДФС не погоджує, газ не приймає, натомість позивається до суду і просить заблокувати всі банківські рахунки підприємства.

Що це означає для Борислава?

Бориславське нафтове родовище видобуває десять відсотків  від усієї продукції «Укрнафти». До того ж, якщо за останні два роки загалом видобуток нафти впав на 50 відсотків, то у нас, за рахунок Верхньомасловецького родовища, – виріс на 20 відсотків.  2019 року тут закінчується ліцензія на видобуток нафти і газу. І якщо Держгеонадра її не прододовжать – без роботи опиняться  близько двох тисяч людей. Окрім соціальної сфери, припинення виробництва суттєво зашкодить бюджету міста. Цього року надходження від діяльності підприємства склало 46 відсотків..  Наступного року надходження будуть ще більші, що пов’язано із ухваленням Проекту Закону № 3038 про внесення змін до бюджетного кодексу України  від першого  січня 2018 року. Він пропонує п’ять відсотків  податку за користування надрами розподілити між місцевими бюджетами різного рівня. З них територіальна громада Борислава мала б три відсотки.  «Якщо надходження від діяльності наших нафтогазовидобувних підприємств припиниться – місто одразу можна буде оголошувати банкрутом» - сказав  Бориславський міській голова Ігор Яворський. В першу чергу постраждають школи, садочки та лікарні. А, що найгірше, - перед загрозою  опиняться  екологія та безпека міста, адже Борислав – єдине місто в світі, збудоване на нафто-газовому родовищі. Нафта і газ мусять кудись діватись. Специфіка нафтовидобутку не передбачає можливість його тимчасового припинення – тільки остаточного. А консервація свердловин є дуже дорогою….

Сьогодні НГДУ веде моніторинг загазованості в місті, «Укрнафта» щороку виділяє 12-15 мільйонів гривень . на дегазацію міста. Державаж усунулась від цього. Якщо раніше вона  брала участь у програмі відселення людей з непридатних для життя будинків (останній такий будинок споруджено  1955 року), то  сьогодні в будинку на вулиці  Чорновола, де до підвалу надходить  нафта,  люди живуть роками.  Микола Вантух, головний геолог НГВУ, вважає, що влада міста повинна частіше ставити «Укрнафті» питання про відселення.

Тож важко навіть уявити, якою буде екологічна ситуація в місті, якщо видобуток нафти і газу припинити. Якщо все ж спробувати – це ріки нафти  бориславськими дорогами та залиті нею поля.

Реорганізація виробництва та праці

Згідно з наказом голови правління «Укрнафти» №338 про створення груп, які розробляють санаційні проекти, шість НГВУ об’єднують у два, що призведе до скорочення працівників. Голова профспілки  Михайло Драпчук: «Ми не проти трансформації. Нас бентежить те, що її здійснюють без зрозумілої економічної ефективності, не прозоро, не зрозуміло, не аргументовано, а тому це викликає сумніви. Також – відсутність механізмів пом’якшення для працівників, які потрапляють під вивільнення».

Перспективи бориславського нафтовидобутку

Головний геолог НГВУ Микола  Вантух  вважає, що держава за мудрого керівництва мала б на три роки взагалі позбавити підприємство рентної плати.. Тоді б воно могло впровадити нові технології, збільшити видобуток, сплатити борги та продовжувати наповнення бюджету сповна.

Борислав він пропонує зарахувати до важко видобувних родовищ (родовище пізньої стадії розробки), що позбавить місто рентної  плати та додатково наповнить його бюджет.

До впроваджень, які в майбутньому покращать ситуацію у «Бориславнафтогаз», належить буріння горизонтальних свердловин для видобутку нафти та газу, видобуток бітуму з перспективою будівництва асфальтного заводу, облаштування наукового центру та музею нафтової промисловості, залучення інвесторів.

Бориславські нафтовики пишуть листа українському Президенту

Акція 20 червня завершилась ухваленням  звернення працівників і ветеранів нафтогазової промисловості до Президента України, міністра енергетики та вугільної промисловості, голови правління «Нафтогаз» України та інших чиновників з проханням втрутитись в ситуацію.
«У попередні роки державний контроль за діяльністю ПАТ «Укрнафта» не проводився. Лише за Вашої каденції набув чинності закон України «Про акціонерні товариства», який мав би повернути ПАТ «Укрнафта» в русло державних інтересів. На жаль, цього не відбулося. ПАТ «Укрнафта» є одним з найбільших боржників Держбюджету в країні. За багатомільярдні корупційні схеми по виведенню із неї коштів на рахунки компаній-прокладок до відповідальності нікого не притягнено» - йдеться у зверненні.

Нафтовики у зверненні вимагають:припинення розвалу ПАТ «Укрнафта» та усунення професійних нафтогазовидобувників під приводом псевдомодернізації, псевдореформування, псевдозмін в організації виробництва та праці. Притягнення до відповідальності всіх причетних до доведення ПАТ «Укрнафта» до фактичного банкрутства, створення корупційних схем з виведенняіз неї коштів, несплати податків до Держбюджету тощо. Припинення бюрократичних ігрищ Держгеонадр України  щодо непродовження для ПАТ «Укрнафта» ліцензій. Вирішення проблем суперечливого  газу.  Припинення дії  контракту з головою правління ПАТ “Укрнафта” М.Ролінсом тощо. Також вважають, що оптимальним вирішенням всіх названих  проблем було б повернення ПАТ «Укрнафта» у власність держави.

Юлія ГАСІЙ, Медіа Дрогобиччина №5 (19) від 07 липня

 

Курси валют 

 

 

Телепрограма

Погода

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: